VS
Kitee - Sotkamo
Ti 02/06/2020 klo 18:00
Hiukan pesäpallostadion
Osta lippu
Nettiradio

Päätöstilaisuudessa palkittiin jymyläisiä

Niko Korhonen palkittiin Sotkamon Jymyn parhaana pelaajana tänään vietetyissä päättäjäisissä Sotkamon lukiolla, jossa palkittiin juniori- ja aikuisjoukkueiden parhaita ja ansioituneita pelaajia.

Niko palkittiin niin ikään Jymyn parhaana ulkopelaajana, mutta parhaan sisäpelaajan palkinto osoitettiin vaihtopelin väriläiskällä, Joni Rytköselle.

Päätöstilaisuudessa palkitut pelaajat joukkueittain:

G-tytöt: kehittyjä Veera Tervo, harjoittelija Fanni Kinnunen, tsemppari Bertta Kokko.

F-tytöt: kehittyjä Mette Moisanen, harjoittelija Monica Lindeman, tsemppari Ella Komulainen.

G-pojat: kehittyjä Verneri Heikkinen, harjoittelija Samuel Sivonen, tsemppari Petja Pursiainen.

F-pojat (oranssi): kehittyjä Lenni Kemppainen, harjoittelija Milo Kyllönen, joukkuepelaaja Jerry Heikkinen.

F-pojat (violetti): kehittyjä Peetu Pursiainen, harjoittelija Marcus Kääriäinen, joukkuepelaaja Eemeli Hakkarainen.

E-tytöt: ulkopelaaja Laura Pelkonen, sisäpelaaja Emma Remes, joukkuepelaaja Ella Kemppainen.

E-pojat: ulkopelaaja Aleksi Partanen, sisäpelaaja Samuel Huotari, joukkuepelaaja Aleksi Voranen.

D-tytöt (-06): ulkopelaaja Ellinoora Härkönen, sisäpelaaja Sanni Kankkunen, paras pelaaja Neija Valli.

D-tytöt (-05): ulkopelaaja Nelli Huotari, sisäpelaaja Tiia Korhonen, paras pelaaja Emmi Helmi Erkkilä.

D-pojat: ulkopelaaja Aatu Vuorinen, sisäpelaaja Eemil Salminen, paras pelaaja Kasperi Vehkaoja.

C-pojat: ulkopelaaja Aleksanteri Huotari, sisäpelaaja Valtteri Timonen, paras pelaaja Aapo Komulainen.

B-pojat: ulkopelaaja Aatu Saastamoinen, sisäpelaaja Aapo Komulainen, paras pelaaja Kalle Kuosmanen.

A-pojat: ulkopelaaja Valtteri Piirainen, sisäpelaaja Matias Litmanen, paras pelaaja Ville Veittikoski.

Miesten suomensarja: ulkopelaaja Niko Tuikka, sisäpelaaja Mikko Lukkari, paras pelaaja Juho Jokela.

Miesten ykköspesis: ulkopelaaja Kalle Kuosmanen, sisäpelaaja Oskari Lukkari, paras pelaaja Tommi Piirainen.

Miesten Superpesis: ulkopelaaja Niko Korhonen, sisäpelaaja Joni Rytkönen, paras pelaaja Niko Korhonen.

Paikalla oli pesiksen ystäviä vauvasta vaariin.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoispalkinnot:

Vuoden talkoolainen: Mirja-Maija Hakolampi.

Vuoden pesisperhe: Antti, Saija, Saara, Riika ja Bertta Kokko.

Vuoden huoltaja: Hannu Huttunen.

Vuoden tyttötuomari: Sanni Kankkunen.

Vuoden poikatuomari: Juuso Quick.

Vuoden juniorivalmentaja (tähtiseura-palkinto): Aapo Komulainen

Vuoden pelinjohtaja: Petri Lindsberg, B-pojat.

Vuoden Plussapersoona: Inka Soini.

”Taistelija” –kiertopalkinto: Kalle Kuosmanen.

JymyJoukkue –kiertopalkinto: D-pojat.

Asko Tuhkasen stipendirahasto: Aada Ronkainen ja Aatu Kemppainen.

Artikkelikuva: Jami Ivanoff