VS
Sotkamo - Pattijoki
La 13/02/2021 klo 16:00
Ojan Rauta Areena
Osta lippu
Nettiradio

Ansioituneet jymyläiset palkittiin päätöstilaisuudessa

Pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi sekä vuoden miespesäpalloilijaksi valittu Niko Korhonen palkittiin odotetusti myös Sotkamon Jymyn parhaana pelaajana eilen vietetyissä päättäjäisissä Sotkamon Kino Visiolla, jossa palkittiin juniori- ja aikuisjoukkueiden parhaita ja ansioituneita pelaajia.

Jymyn parhaan ulkopelaajan titteli osoitettiin Antti Korhoselle ja parhaan sisäpelaajan palkinto meni puolestaan toista vuotta peräkkäin etenijäkuninkuuden voittaneelle Joni Rytköselle.

Päätöstilaisuudessa palkitut pelaajat joukkueittain:

G-tytöt: kehittyjä Alma Cederqvist, harjoittelija Veera Tervo, tsemppari Bertta Kokko.

G-pojat: kehittyjä Leevi Delikhoun, harjoittelija Robert Kemppainen, tsemppari Antti Korhonen.

F-tytöt: kehittyjä Mette Moisanen, harjoittelija Siiri Tervo, tsemppari Ella Komulainen, sisupalkinto Tea Toivanen.

F-pojat (oranssi): kehittyjä Juho Helenius, harjoittelija Jami Polvinen, joukkuepelaaja Jasperi Säkkinen.

F-pojat (violetti): kehittyjä Leevi Lehtoviita, harjoittelija Jussi Schroderus, joukkuepelaaja Peetu Sirviö.

E-tytöt: ulkopelaaja Laura Pelkonen, sisäpelaaja Elsa Ahtonen, joukkuepelaaja Emma Remes.

E-pojat: ulkopelaaja Pyry Kohonen, sisäpelaaja Julius Pieviläinen, joukkuepelaaja Topi Kyllönen.

D-tytöt: ulkopelaaja Neija Valli, sisäpelaaja Iida Korhonen, paras pelaaja Ellinoora Härkönen.

D-pojat pelisarja: ulkopelaaja Juho Sirviö, sisäpelaaja Aku Kemppainen, paras pelaaja Leevi Heikkinen.

D-pojat kilpasarja: ulkopelaaja Eero Heikkinen, sisäpelaaja Samuel Huotari, paras pelaaja Tuomas Kemppainen.

C-työt: ulkopelaaja Vilma Nevalainen, sisäpelaaja Nea Tuikka, paras pelaaja Nelli Huotari.

C-pojat: tsemppari Waltter Anttila, ulkopelaaja Aatu Vuorinen, sisäpelaaja Aapo Korhonen, paras pelaaja Kasperi Vehkaoja.

B-pojat B-sarja: ulkopelaaja Iivari Vihanto, sisäpelaaja Jere Heikkinen, paras pelaaja Aleksanteri Huotari.

B-pojat Superpesis: ulkopelaaja Konsta Kurikka, sisäpelaaja Kalle Kuosmanen, paras pelaaja Aapo Komulainen.

Naisten maakuntasarja: ulkopelaaja Katju Selkälä, sisäpelaaja Tiia Korhonen, paras pelaaja Suvi Cederqvist.

Miesten suomensarja: ulkopelaaja Eemil Salminen, sisäpelaaja Ville Vierimaa, paras pelaaja Aleksanteri Huotari.

Miesten ykköspesis: ulkopelaaja Aappo Savikoski, sisäpelaaja Niko Tuikka, paras pelaaja Aatu Saastamoinen.

Miesten Superpesis: ulkopelaaja Antti Korhonen, sisäpelaaja Joni Rytkönen, paras pelaaja Niko Korhonen.

Pystit odottavat ansioituneita.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoispalkinnot:

Vuoden talkoolainen: Ari Kyllönen.

Vuoden toimitsija: Oskari Lukkari.

Vuoden pesisperhe: Marja, Jouni, Pietu, Emma, Annukka ja Otto Remes.

Vuoden huoltaja: Jyrki Pursiainen.

Vuoden tyttötuomari: Vilma Heikkonen.

Vuoden poikatuomari: Lenni Kankkunen

Vuoden juniorivalmentaja (tähtiseura-palkinto): Pasi Rautiainen.

Vuoden pelinjohtaja: Petri Lindsberg

Vuoden Plussapersoona: Suvi Cederqvist.

”Taistelija” –kiertopalkinto: Aapo Komulainen.

JymyJoukkue –kiertopalkinto: B-pojat.

Johtokunnan erikoispalkinto: C-tytöt.

Asko Tuhkasen stipendirahasto: Peppi-Sofia Sirviö ja Eemeli Hakkarainen.

Artikkelikuva: Janne Kuronen