VS
Kitee - Sotkamo
Su 22/05/2022 klo 17:00
Rantakenttä
Osta lippu
Nettiradio

Jymyläisiä palkittiin seuran päätöstilaisuudessa!

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n sekä Superjymy Oy:n yhteinen kauden päätöstilaisuus järjestettiin tänään Sotkamon lukiolla. Tilaisuudessa palkittiin pitkä liuta niin isompia kuin pienempiäkin kentillä ansioituneita pesäpalloilijoita.

Sotkamon Jymyn superpesisjoukkueen parhaana palkittiin vastikään 1+1-vuotisen jatkosopimuksen tehnyt Roope Korhonen. Parhaan ulkopelaajan palkinto osoitettiin Kalle Kuosmaselle ja parhaana sisäpelaajana palkittiin kaudella historiaa yhden kauden tuotujen ennätyksen muodossa tehnyt Joni Rytkönen. Tilaisuudessa palkittiin myös pitkä liuta juniorijoukkueiden parhaita ja ansioituneita pelaajia.

Päätöstilaisuudessa palkitut pelaajat joukkueittain:

G-tytöt: kehittyjä Justiina Piirainen, harjoittelija Jasmin Juntunen, tsemppari Sofia Parviainen.
G-pojat: kehittyjä Onni Moisanen, onnistuja Väinö Hartikainen, tsemppari Alpo Lipponen.  
F-tytöt: kehittyjä Bertta Kokko, harjoittelija Veera Tervo, tsemppari Sylvi Arffman, positiivisuuspalkinnot Salama Korhonen ja Iita Mähönen.
F-pojat: kehittyjä Tuomas Vähäkangas, harjoittelija Verneri Heikkinen, joukkuepelaaja Kalle Karjalainen.
E-tytöt: ulkopelaaja Ella Komulainen, sisäpelaaja Siiri Immonen, joukkuepelaaja Miisa Kurkinen.
E-pojat: kehittyjä Arttu Teeriniemi, onnistuja Jerry Heikkinen, joukkuepelaaja Eemeli Haikarainen, ulkopelaaja Milo Kyllönen, sisäpelaaja Iiro Hakkarainen, paras pelaaja Viljami Huusko.
D-tytöt pelisarja: ulkopelaaja Emma Remes, sisäpelaaja Emma Väisänen, paras pelaaja Minja Moilanen.
D-tytöt kilpasarja: ulkopelaaja Brianna Somesfalean, sisäpelaaja Laura Pelkonen, paras pelaaja Roosa Nevalainen.
D-pojat, oranssi: ulkopelaaja Konsta Tervo, sisäpelaaja Eeli Aleksi Erkkilä, paras pelaaja Joopi Moilanen.
D-pojat, violetti: ulkopelaaja Juho Sirviö, sisäpelaaja Reino Heikkinen, paras pelaaja Samuel Huotari.
C-tytöt, aluesarja: ulkopelaaja Elli Härkönen, sisäpelaaja Iida Korhonen, paras pelaaja Sanni Kankkunen.
C-tytöt, kilpasarja: ulkopelaaja Roosa Nevalainen, sisäpelaaja Miia Vuoti, paras pelaaja Nelli Huotari.
C-pojat, aluesarja: ulkopelaaja Olavi Arffman, sisäpelaaja Lauri Vornanen, paras pelaaja Matias Huotari.
C-pojat, SM-sarja: ulkopelaaja Kasperi Vehkaoja, sisäpelaaja Aatu Vuorinen, paras pelaaja Eemil Salminen.
B-pojat ykköspesis: ulkopelaaja Tuomas Kemppainen, sisäpelaaja Aapo Korhonen, paras pelaaja Petteri Timonen.
B-pojat Superpesis: ulkopelaaja Iivari Vihanto, sisäpelaaja Jere Heikkinen, paras pelaaja Aapo Komulainen.
Naisten maakuntasarja: ulkopelaaja Sanni Kankkunen, sisäpelaaja Elina Huttunen, paras pelaaja Suvi Cederqvist.
Miesten suomensarja: ulkopelaaja Aleksanteri Huotari, sisäpelaaja Mikko Lukkari, paras pelaaja Jere Heikkinen.
Miesten Superpesis: ulkopelaaja Kalle Kuosmanen, sisäpelaaja Joni Rytkönen, paras pelaaja Roope Korhonen.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoispalkinnot:

Vuoden talkoolainen: Mirja Makkonen.
Vuoden toimitsija: Petteri Timonen.
Vuoden pesisperhe: Senja, Mika, Olavi, Annika, Sylvi, Hilma ja Helena Arffman.
Vuoden joukkueenjohtaja: Eija Jääskeläinen, D-pojat.
Vuoden pallopoika: Juho Helenius, E-pojat.
Vuoden pallotyttö: Monica Lindeman, E-tytöt.
Vuoden tyttötuomari: Sanni Kankkunen.
Vuoden poikatuomari: Matias Lindeman.
Vuoden juniorivalmentaja (tähtiseura-palkinto): Saku Komulainen.
Vuoden pelinjohtaja: Petri Lindsberg, B-pojat.
Vuoden plussapersoona: Riikka Huotari.
Vuoden juniorilukkari: Viljami Huusko, E-pojat.
Johtokunnan erikoispalkinto: Juuso Hyvönen
Sotkamo-lehden ”Taistelija” –kiertopalkinto: Jere Heikkinen.
JymyJoukkue –kiertopalkinto: B-pojat.
Asko Tuhkasen stipendirahasto: Aki Kähkönen ja Aleksi Kähkönen.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoinpalkintojen saajat. Kuva: Vesa Tervo.

Itä-Länsi-edustukset 2021

E-tytöt, pelisarja: Siiri Immonen
E-pojat, pelisarja: Jerry Heikkinen
E-pojat, kilpasarja: Viljami Huusko
C-tytöt, pelisarja: Saara Kokko
C-pojat, pelisarja: Matias Huotari
C-tytöt, kilpasarja: Nelli Huotari, Miia Vuoti, 2-pelinjohtaja Laura Määttä
C-pojat, kilpasarja: Eemil Salminen, Kasperi Vehkaoja, Aatu Vuorinen, pelinjohtaja Janne Vuorinen
B-tytöt: Nelli Huotari
B-pojat: Niko Tuikka ja Iivari Vihanto
Miesten Superpesis: Niko Korhonen ja Lauri Rönkkö
Kuva erikoispalkinnon saaneista: Vesa Tervo.

Artikkelikuva: Juuso Hyvönen