VS
Sotkamo - Kouvola
To 05/08/2021 klo 18:00
Hiukan pesäpallostadion

Päätöstilaisuudessa palkittiin jymyläisiä

Roope Korhonen palkittiin Sotkamon Jymyn parhaana pelaajana tänään vietetyissä päättäjäisissä Naapurinvaaran Huvikeskuksella, jossa palkittiin juniori- ja aikuisjoukkueiden parhaita ja ansioituneita pelaajia.

Roope palkittiin niin ikään Jymyn parhaana sisäpelaajana, mutta puolestaan parhaan ulkopelaajan palkinto osoitettiin Jymyn etumies Markus Tuikalle.

Päätöstilaisuudessa palkitut pelaajat joukkueittain:

G-tytöt: kehittyjä Fanni Piirainen, harjoittelija Alma Cederqvist, tsemppari Iina Heikkinen.
F-tytöt: kehittyjä Peppi Sirviö, harjoittelija Monica Lindeman, tsemppari Annika Arffman.
G-pojat: kehittyjä Eetu Korhonen, harjoittelija Antti Korhonen, tsemppari Sulo Sirviö.
F-pojat: kehittyjä Aatu Kemppainen, harjoittelija Iiro Hakkarainen, joukkuepelaaja Julius Pieviläinen.
E-tytöt: ulkopelaaja Saara Kokko, sisäpelaaja Neija Valli, joukkuepelaaja Vilma Väisänen.
E-pojat: ulkopelaaja Elias Macario, sisäpelaaja Tuomas Kemppainen, paras pelaaja Samuel Huotari.
D-tytöt: ulkopelaaja Miia Vuoti, sisäpelaaja Nea Tuikka, paras pelaaja Emmi Helmi Erkkilä.
D-pojat: ulkopelaaja Kasperi Vehkaoja, sisäpelaaja  Veikka Sirviö, paras pelaaja Valtteri Timonen.
C-pojat: ulkopelaaja Aleksanteri Huotari, sisäpelaaja Aapo Komulainen, paras pelaaja Niko Tuikka.
B-pojat: ulkopelaaja Kalle Kuosmanen, sisäpelaaja Ville Veittikoski, paras pelaaja Kalle Kuosmanen.
A-pojat: ulkopelaaja Matias Litmanen, sisäpelaaja Kalle-Tapio Huusko, paras pelaaja Antti Kiiskinen.
Miesten suomensarja: ulkopelaaja Rasmus Paananen, sisäpelaaja Juho Jokela, paras pelaaja Niko Tuikka.
Miesten ykköspesis: ulkopelaaja Valtteri Piirainen, sisäpelaaja Tommi Piirainen, paras pelaaja Janne Hyvönen.
Miesten Superpesis: ulkopelaaja Markus Tuikka, sisäpelaaja Roope Korhonen, paras pelaaja Roope Korhonen.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoispalkinnot:

Vuoden talkoolainen: Hannu Vänninen.
Vuoden pesisperhe: Lauri, Tarja, Juho ja Tiia Jokela.
Vuoden huoltaja: Janne Väisänen.
Vuoden tuomari: Roni Kaipainen.
Vuoden juniorivalmentaja (tähtiseura-palkinto): Laura Määttä.
Vuoden pelinjohtaja: Aapo Komulainen, E-pojat.
Vuoden Plussapersoona: Antti Kiiskinen.
”Taistelija” –kiertopalkinto: Kalle Kuosmanen.
JymyJoukkue –kiertopalkinto: A-pojat.
Asko Tuhkasen stipendirahasto: Maiju Peltokangas ja Eero Heikkinen.

SuperJymyn erikoismuistamiset

Juha Hyrkäs, Mirja-Maija Hakolampi, Hannu Korhonen, Auli Nousiainen ja Petri Piirainen.

Jymyn Itä-Länsi -edustukset kesällä 2018:

Miehet: Toni Kohonen.
Ykköspesis: Janne Hyvönen.
A-pojat: Matias Litmanen, Misa Märsylä ja pelinjohtaja Riku Tolonen.
B-pojat: Ville Veittikoski ja pelinjohtaja Teemu Körkkö.
C-pojat: Niko Tuikka.
D-pojat: Valtteri Timonen ja pelinjohtaja Aleksi Heikkilä. Pelisarjassa Otso Immonen.
D-tytöt: Nea Tuikka.
E-pojat: Samuel Huotari, Tuomas Kemppainen ja pelisarjassa Olavi Arffman.
E-tytöt: pelisarjassa Neija Valli ja pelinjohtaja Laura Määttä.
Maiju Peltokangas sekä Eero Heikkinen palkittiin Asko Tuhkanen -stipendillä. Palkinnon saajat ovat osoittaneet esimerkillistä joukkuepelaamista.

Artikkelikuva: Akke Virtanen